KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11978013
*
nr 1197 8013
Tycho Ödberg
(1865-1943), Sverige
Gouache, 1937, Restaurang Norma Kungsgatan Sveavägen, 37x48
Tycho Ödberg, svensk bildkonstnär född 1865, död 1943.
Utrop:
800 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 augusti 2018
kl 19:32:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/7 11:53:13
1
400 kr
4/8 10:14:02
2
450 kr
6/8 15:52:44
3
700 kr
6/8 20:30:15
4
2.400 kr
7/8 15:29:41
3
1.200 kr
7/8 15:29:41
4
1.300 kr (Budbetjänt)
7/8 15:30:50
3
1.500 kr
7/8 15:30:50
4
1.600 kr (Budbetjänt)
7/8 15:31:12
3
2.000 kr
7/8 15:31:12
4
2.200 kr (Budbetjänt)
7/8 15:31:39
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
20 aug
Stockholm
På Tema Stockholm den 20 augusti har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, B ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tycho ödberg täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Tycho Ödberg
Tycho Ödberg, svensk bildkonstnär född 1865, död 1943.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stockholm
nr 1197 8013
Tycho Ödberg
(1865-1943), Sverige
Gouache, 1937, Restaurang Norma Kungsgatan Sveavägen, 37x48
Tycho Ödberg, svensk bildkonstnär född 1865, död 1943.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 augusti 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/7 11:53:13 | 1 | 400 kr |
4/8 10:14:02 | 2 | 450 kr |
6/8 15:52:44 | 3 | 700 kr |
6/8 20:30:15 | 4 | 2.400 kr |
7/8 15:29:41 | 3 | 1.200 kr |
7/8 15:29:41 | 4 | 1.300 kr (Budbetjänt) |
7/8 15:30:50 | 3 | 1.500 kr |
7/8 15:30:50 | 4 | 1.600 kr (Budbetjänt) |
7/8 15:31:12 | 3 | 2.000 kr |
7/8 15:31:12 | 4 | 2.200 kr (Budbetjänt) |
7/8 15:31:39 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 aug
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den 20 augusti har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer och formgivare som Louis Bastin, John Carlsson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt Fransson, B ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tycho ödberg täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14